Gemeente wil voorbeeld werkgever zijn voor mantelzorgers

Esther Veenboer

De gemeente wil het voorbeeld geven aan andere werkgevers op het gebied van de mantelzorg door medewerkers daarvoor de ruimte te geven. Het personeelsbeleid wordt daarvoor aangepast en het college gaat er naar streven daarvoor erkenning. Een soort keurmerk, van de Stichting Werk & Mantelzorg te krijgen.  De gemeenteraad nam vorige week unaniem een daartoe strekkende motie aan van PvdA-raadslid Esther Veenboer aan. Onduidelijk is overigens nog wat de aanpassing concreet moet gaan inhouden. Via de motie heeft de raad B&W alleen gevraagd mantelzorg in het ebstaande personeelsbeleid te verankeren. Wethouder Jacqueline Koops van Welzijn zei dat het college de motie graag uitvoert.

Overigens bestaan er voor bij de gemeente werkende mantelzorgers al mogelijkheden, Zij kunnen twee weken per jaar extra zorgverlof krijgen voor zorg aan uitwonende ouders en inwonende kinderen. Bovendien zijn de werktijden bij de gemeente flexibel: aan ambtenaar kan tussen zeven uur ’s morgens en zeven uur ’s avonds zijn uren op het gemeentehuis invullen.

Eerder al diende Veenboer een eveneens door de gemeenterad aangenomen motie in, die erin voorzag dat mantelzorgende mensen met een uitkering op basis van de wet Werk en Inkomen worden vrijgesteld van de verplichting te solliciteren. De gemeente gaf dit jaar voorts tien woonurgenties af voor mantelzorgers.


Lintjesregen daalde neer op 30 Amstelveners

Dertig Amstelveners kregen vrijdagmorgen een koninklijke onderscheiding als onderdeel van de aan koninginnedag gerelateerde jaarlijkse lintjesregen. Burgemeester Jan van Zanen deelde de erbij behorende versierselen uit op het gemeentehuis.  Vijf inwoners werden benoemd tot ridder en één tot officier in de orde van Oranje Nassau. De overigen zijn leden in die orde geworden, de meeste wegens allerlei vrijwilligerswerk, onder meer als bestuurders van verenigingen en instellingen. De onderscheiding officier in de orde van Oranje Nassau ging naar prof. dr. ir. F.A. Bais, van 1985 tot 2010 als hoogleraar in de Theoretische Natuurkunde verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Ridders werden F. Hollander voor zijn verdiensten voor de Joodse gemeenschap, N.C. Morel, voormalig bestuurders van het Humanistisch Instituut voor Ontwikkelingssamenwerking (Hivos), celliste S. van Bergen-Boon, bijna veertig jaar verbonden aan het Koninklijk Concertgebouworkest, H. Bunte, veertig jaar werkzaam voor het IVN en de langdurig als (kinder) anesthesist een het VU Medisch Centrum verbonden mevrouw R.D.D.R. Sibarani-Ponsen (aan wie de onderscheiding in Den Haag is uitgereikt).

De tot leden in de orde benoemden zijn: mevrouw J.M. Bohncke-van den Maagdenberg (vrijwilligster bij het Woonzorgcentrum Theresia in Ouderkerk a/d Amstel), de heer L. de Vries (organist en koorbegeleider Titus Brandsmakoor en enige jaren voorzitter van het Bankraskerkkoor), C.A. Spinhoren (penningmeester winkeliersvereniging Compaenen en voorzitter bewonerscommissie Punter en andere functies). Mevrouw M.M. Mulder-Visser (bestuurslid Amstelveense Bowling Vereniging), Bertus Wienersen (o.a. ouderencommissie van het Snellius College),  P.van der Breggen (sinds 1998 vrijwilliger). mevrouw A. Redeker (vrijwilligster en bestuurslid tennisvereniging LTC Amsterdam), A.A. Rouwenhorst (vrijwilliger bij de Protestantse Christelijke Ouderenbond). C.H. Koudijs (bestuurslid Amstelveense Bowling Vereniging).  I. Pront (vrijwilliger/voorlezer bij de stichting Dedicon), mevrouw J.C.Th. de Horde- Turkenburg (sinds 1974 actief als vrijwilligster bij de afdeling turnen van Roda 23 en van 1991 tot 2008 bestuurslid), J.G. Trooster (sinds 1973 lid van de Amstelveense Bowling Vereniging en van 1978 tot 1982 voorzitter), J.F. Picavet (sinds 1986 als vrijwilliger op verschillende fronten actief bij de tuinvereniging Langs de Akker), mevrouw M.J. Groenewoudt- Van der Rhoer (sinds 1995 actief als vrijwilligster bij de Stichting Re’oet. Stichting Re’oet, grootste non-profit organisatie in Israel), L. Bannenberg (sinds 1985 actief als vrijwilliger bij de Hockeyvereniging HIC), mevrouw M.P. Wensel (sinds 1986 als vrijwilligster/ouderling actief bij de Lutherse Gemeente in Amstelveen), mevrouw M.C. de Groot (van 1985 tot 1995 secretaris, spreekuurhoudster en cursusleidster bij het Sociaal Steunpunt en van 2001 tot 2010 voorzitter cliëntenraad Ziekenhuis Amstelland), B. Lijesen (sinds 1991 vrijwilliger voor de Rolski- en Langlaufvereniging Amstelland in diverse functies), mevrouw L.S. van Honschoten-Pauptit (sinds 1997 vrijwilligster bij zorgcentrum Nieuw Vredeveld en bij de Stichting Brentano), T.J.J. Bartels (sinds 1982 vrijwilliger bij de brandweerkazerne Amstelveen de brandweer Amsterdam-Amstelland), P.L.J.C. Dorsman (sinds 1988 actief als vrijwilliger bij de brandweerkazerne Amstelveen),  A.J. Stoete (sinds 1982 vrijwilliger bij brandweerkazerne Amstelveen), G.J. Koekkoek (vrijwilliger  Adventkerk, later diaken en lid kerkenraad Paaskerkgemeente) en mevrouw C.W. Koekkoek-Ouwerkerk (doet sinds 1986 voor de Paaskerk de ledenadministratie van de wijk Waardhuizen).

B&W blijven bij voorkeur voor horeca in Bajes

Bij de verkoop van het voormalige politiebureau en later jeugdcentrum, waartoe B&W eerder besloten, moet het pand aan de buitenkant wel in zijn monumentale status behouden. Dat laat het college nu weten. Uit een opiniepeiling dor de VVD kwam naar boven dat de bevolking er het liefst horeca in ziet en daar voelt het college ook het meest voor. Maar ook andere mogelijkheden worden nog even open gehouden, zoals inrichting als kantoor en detailhandel. Wat het gaat worden is ook afhankelijk van de kopers die zich melden en hun plannen. Die laatste moeten overigens wel passen in de bebouwingsvoorschriften van het bestemmingsplan. Parkeren moet op eigen terrein gebeuren, waar maximaal dertig parkeerplaatsen kunnen komen. Lees verder

Veelkleurig programma Koninginnedag

Met vuurwerk op het Stadsplein beginnen vanavond (vrijdag) om tien uur al de koninginnedag festiviteiten. In P60 gaat dan ook de ‘Quinsnight Loud met onder anderen Gio (zang) van start. Behalve de bekende elementen als de vrijmarkten (de grootste in het Molenkwartier), bevat het feestprogramma veel andere nieuwe en traditionele elementen. Officieel begint het feest overigens blijkbaar pas zaterdagochtend, met het vertrek om 10.00 uur van burgemeester Jan van Zanen in een oude bus voor een tocht door de goeddeels oranje gekleurde stad. Bij Abina treedt ’s middags Gerard Joling weer op en verder zijn er activiteiten in diverse wijkcentra en verzorgingstehuizen.  

Vrijmarkten zijn er ook bij de wijkcentra Westend en De Meent. Bij dat laatste, aan Orion, geeft verder de jeugdbrandweer een demonstratie en kunnen kinderen allerlei spelletjes doen.  In het Oude Dorp zorgt de horeca voor veel muziek in de brouwerij plus uiteraard eten en drinken. Westend, waarbij een terras wordt ingericht en kinderen een afdruk van hun hand  of voet kunnen laten maken en veel kramen staan, is open tot 13.00 uur. In het MOC (Lindenlaan) start vanmiddag om 14.00 uur (vrijdag) een bingo, waaraan men voor vijf euro kan deelnemen. Op koninginnedag rijdt tussen 12.00 en 16.00 uur ook de Elektrische Museum Tram gratis van Bovenkerk naar de halte bij de Amsterdamseweg.

In alle zorgcentra organiseert de Vereniging tot viering van Nationale Feestdagen (VNF) weer festiviteiten op koninginnedag en treden artiesten op.  In Klaasje Zevenster (Brentano): is dat om 14.30 uur Peter Bruis, in het Huis aan de Poel zijn gelijktijdig dat The Sentimentalistis.  Harald Veenstra begint om 15.00 uur in Nieuw Vredeveld en om19.00 uur in De Luwte.  ’s middags om 14.30 uur is Franswa Poerkwapa in De Olmenhof. Het ensemble Pietsiekata treedt om 14.30 uur op in het Zonnehuis, waar ook burgemeester Van Zanen een bezoek brengt. In verpleeghuis Zonnehof is om 14.30 uur Aleid en  in verzorgingshuis Belmonte gelijktijdig het Duo Bonaparte.

In Nes aan de Amstel kunnen zaterdag om 12.30 uur kinderen tot 12 jaar een ballon ophalen en zich inschrijven voor de spelletjes. Om 13.00 uur wordt de vlag hijsen en het Wilhelmus gezongen, waarna een rondgang achter boerenkapel de Rausdouwers begint. Rond het dorpshuis worden spelletjes georganiseerd en om 15.30 uur  is er de trekking en prijsuitreiking van de Nesser loterij, waarna de Oranjeton knuppel een uur later volgt.

De Bolder van cruciaal belang voor Groenelaan

Wijkcentrum De Bolder heeft een belangrijke functie in Groenelaan. Nieuw is het niet, maar een aantal jaren gelden werd er door de gemeente nog serieus over gedacht het maar op te heffen. Vooral voor ouderen is het gebouw een belangrijke ontmoetingsplek. Maar tijdens een wijkbijeenkomst werd vorige week geconstateerd dat eigenlijk iedereen in de buurt zich er thuis moeten voelen, zodat jongeren en ouderen meer bij elkaar betrokken raken. De bijeenkomst werd gehouden om het zogenaamde ‘nieuwe welzijn’ te bespreken. Die komt er op neer dat wijkbewoners meer voor elkaar moeten doen en de daarvoor in het leven geroepen organisaties zo’n beetje alle initiatieven aan elkaar plakken, c.q. er naar doorverwijzen. Er moeten, heet dat, kleinschalige bewonersnetwerken ontstaan, die er overigens ook al zijn.    Lees verder

Buitenterrein De Meerkamp vroeger geopend

Het buitenterrein van zwembad De Meerkamp, dat jaarlijks op 1 mei open gaat, is vervroegd geopend wegens het mooie weer. Om dat mogelijk te maken draaide de technische dienst overuren, volgens de leiding van het zwembad. Andere buitenbaden in de regio openen op 1 mei, dus De Meerkamp probeerde op deze manier extra publiek te trekken uit de regio. Het buitenterrein omvat behalve baden ook een zonneweide, een speelweiden en een peuterbad.  Van 1 mei af kan er ook in het wedstrijdbad worden gezwommen. www.meerkamp.nl


Tientallen sportclinics voor basisscholieren

In totaal 41 sportclinics werden gegeven op de Amstelveense basisscholen tijdens de landelijke sportweek.  LTC Amstelland (tennis), Tangsodoo Moo Duk Academy en Sportschool Buenting bereikten ongeveer 1000 schoolkinderen met streetdance, tennis en de Koreaanse vechtsport tangsodoo. Ook werd de laatste les gegeven door de volleybalcyclus van Martinus. Die vereniging verzorgde samen met Zorg en Zekerheid gedurende 4 weken voor 34 groepen 7 en 8 volleyballessen, ter oorbereiding van het scholentoernooi op 8 juni. Lees verder

Prof. Onno van der Hart Officier Oranje Nassau

Prof. Onno van der Hart (rechts) en burgemeester Jan van Zanen.

Emeritus hoogleraar prof. dr. Onno van der Hart (1941) is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Bijna twee weken geleden al blijkt burgemeester Jan van Zanen de bij die Koninklijke onderscheiding behorende versierselen te hebben uitgereikt, tijdens de viering van het 80-jarige bestaan van Nederlandse Vereniging Hypnose.  Van der Hart was tot zijn emiraat in 2006 in deeltijd verbonden aan de Universiteit Utrecht. Eerst op de bijzondere leerstoel “stress in relatie tot persoonlijkheid en persoonlijkheidsstoornissen” en later op “psychopathologie van chronische traumatisering”. Momenteel begeleidt hij nog een promotie en werkt hij mee aan onderzoek van de universiteit. Daarnaast is hij verbonden aan het Sinaï Centrum in Amstelveen, de Joodse psychiatrische instelling.   Lees verder

Honderden kinderen deden fietsexamen

En nu maar hopen dat men er in de verkeerspraktijk ook iets van merkt. Vorige week deden 571 kinderen van vijftien Amstelveense scholen mee aan de fietsexamens. Dankzij de hulp van leerlingen van Panta Rhei werden de hesjes met nummers uitgereikt en zijn de fietsen gekeurd (er werd gekeken of de remmen het deden, goed werkende bellen aanwezig waren, op de fiets niet te groot was voor de leerling enzovoort. Lees verder

PvdA wil ruimte voor mantelzorgende ambtenaren

Esther Veenboer

De gemeente moet in haar personeelsbeleid ruimt scheppen voor medewerkers die ook mantelzorg verrichten. Daarmee zou zij een goed voorbeeld geven aan andere werkgevers. Zij moet de erkenning ‘mantelzorgvriendelijke werkgever’ van de stichting Mantelzorg en Werk in de wacht slepen, vindt PvdA-raadslid Esther Veenboer. Zij gaat in de raadsvergadering van woensdag (27 april) B&W vragen naar die erkenning te streven. Mantelzorg is voor de PvdA een van de speelpunten voor haar politieke handelen in deze raadsperiode, naast betaalbaar wonen en het creëren van een jeugdvriendelijke stad. Mantelzorg wordt niet beroepsmatig verleend aan bijvoorbeeld een gehandicapt of ernstig ziel familielid. Lees verder